IF Elfsborg – BK Häcken

Omgång 1

Avspark: 2023-04-03 19:10

Hemmalag
IF Elfsborg
0

Bortalag
BK Häcken
2

IF Elfsborg – Odds BK

Omgång 5

Avspark: 2023-02-19 13:00

Hemmalag
IF Elfsborg
2

Bortalag
Odds BK
2

IF Elfsborg – FC Midtjylland

Omgång 4

Avspark: 2023-02-10 18:30

Hemmalag
IF Elfsborg
1

Bortalag
FC Midtjylland
1

IF Elfsborg – Lyngby BK

Omgång 3

Avspark: 2023-02-07 15:30

Hemmalag
IF Elfsborg
4

Bortalag
Lyngby BK
3

IF Elfsborg – FC Köpenhamn

Omgång 2

Avspark: 2023-02-04 18:00

Hemmalag
IF Elfsborg
1

Bortalag
FC Köpenhamn
4

Bröndby IF – IF Elfsborg

Omgång 1

Avspark: 2023-01-27 14:00

Hemmalag
Bröndby IF
2

Bortalag
IF Elfsborg
1

SM-semifinal 2: Hammarby IF – IF Elfsborg

Omgång 28

Avspark: 2022-11-05 15:00

Hemmalag
Hammarby IF
1

Bortalag
IF Elfsborg
1

Sammanfattning

Elfsborg visade än en gång att de är bland de bästa i landet när ytterst små marginaler avgjorde i SM-semifinalen.  Det var dags för rond 2 i SM-semifinalen mellan Elfsborg och Hammarby, denna gång i Stockholm. 1-1 var resultat från den första semifinalen och nu skulle det avgöras. Redan förra veckan visade båda lagen att de hade hög klass såväl kollektivt som individuellt och inget mål kunde skilja de båda åt. Därmed var det helt öppet inför denna match och Elfsborg skulle stå för en riktigt fin insats. Återigen var det en jämn och tajt match mellan två spelskickliga lag, men det var gästerna som tog ledningen i den första halvleken. Lukas Paulsén kunde göra 1-0 i 21' minuten vilket gav en härlig känsla att jobba vidare med. Ledningsmålet stod sig ända till den 74' minuten när Hammarby kunde kvittera. Trots att chanser skapades var det förlängning som fick bli nästa steg. Gottfrid Rapp kunde ge gästerna en ny ledning i den första förlängningskvarten, men Hammarby skulle återigen kunna kvittera i den andra förlängningskvarten. Straffar blev det då som fick avgöra och där kunde hemmalaget knipa avgörandet. Stolthet över laget Elfsborg har därmed än en gång visat en oerhörd kvalitet och fått ett kvitto på att elitverksamheten har några av de bästa spelarna i landet. Trots att laget inte nådde SM-final går det ändå summera en fantastisk säsong. - Vilken match det här var. Vi ledde två gånger och hade bud på fler chanser. Hammarby är ett  av de bästa lagen i Sverige och vi spelar jämnt och håller en hög kvalitet i båda matcherna. Jag gläds verkligen åt killarnas insats. Idag är det små marginaler som gör att vi inte når finalen, vi hade chanser i förlängningen till 3-1 men deras målvakt gör en superräddning och då går det till straffar, säger tränare Tony Lundqvist. Vi tränare är otroligt stolta över att se hur killarna tar sig an uppgiften och visar vilken kvalitet vi håller. Såklart det är surt att vi förlorar på straffar, men vi är fantastiskt nöjda även om det svider. Det har varit en enorm säsong, en stor utveckling både som lag och som spelare - det är något vi kan vara riktigt nöjda med, avslutar Tony.

SM-semifinal 1: IF Elfsborg – Hammarby IF

Omgång 27

Avspark: 2022-10-30 15:00

Hemmalag
IF Elfsborg
1

Bortalag
Hammarby IF
1

Sammanfattning

Det var hög klass på den första SM-semifinalen när Elfsborg och Hammarby spelade oavgjort i Borås.  Serietvåan i den södra serien, Elfsborg, och seriesegraren Hammarby IF i den norra serien ställdes mot varandra i den första av två SM-semifinaler. Det skulle också visa sig bli en högkvalitativ och högoktanig match. Matchen stod länge och vägde och de båda lagen ville ha initiativ, men det var mållöst i paus. Chanser skapades men det var ändå två lag som kunde försvara sig väl. I andra halvlek fortsatte lagen försöka få hål på nollan, vilket också Hammarby lyckades med först i matchen. Dock skulle Elfsborg repa sig tämligen omgående och satte upp ett riktigt fint anfall där Theo Eliasson slutligen dunkade in 1-1. Fler mål blev det inte och därmed är det helt öppet när de båda lagen ställs mot varandra i Stockholm på lördag igen. - Det var en otroligt bra U17-match och jag är otroligt nöjd och stolt med hur killarna genomför den här matchen. Det var en jämn match som kunde gått åt båda håll, vi hade chanser och även Hammarby men det lever det här. Det var fullt fokus ända in i mål och nu får vi fortsätta på denna fina prestation nästa helg, säger tränare Tony Lundqvist. Elfsborg kommer inte ändra på någonting inför kommande match utan lagen går in i en normal träningsvecka med fullt fokus på helgens match. - Vi åker upp samma morgon, det är viktigt att få en bra natts sömn i sin egen säng och kunna ladda upp på bussen sedan. Vi ändrar ingenting utan kör på samma koncept som vanligt, avslutar Tony.

KVAL: Örgryte – IF Elfsborg

Omgång 23

Avspark: 2022-10-20 19:00

Hemmalag
Örgryte
3

Bortalag
IF Elfsborg
1

Sammanfattning

Andra kvalmatchen stod på schemat - men det var en stor uppförsbacke redan på förhand för att kunna vända runt kvalresultatet.  På Valhalla IP tog Örgryte emot Elfsborg i den andra kvalmatchen lagen mellan, ett kval där den totala vinnaren avancerade till division 1. Elfsborg hade tio tunga minuter i slutet av lördagens match, där det gick från mållös till tre måls ledning för gästerna i matchens sista minuter. En tung uppförsbacke på förhand att vända runt, men i fotboll kan allting hända. Elfsborg skulle ge det en chans, men det skulle visa sig svårt. Liksom matchen i Borås var det spelmässigt tämligen jämnt, men det var fasta situationer som skulle bli avgörande. I den 8' minuten lyftes en frispark in från långt håll, men nickskarvades likt en hockeyskarvning in i mål. Innan kvarten var spelad spelades en hörnretur in som stöttes in efter att försvaret inte lyckats få kontroll på bollen. I 28' minuten kunde Örgryte än en gång nyttja en fast situation, denna gång en straff som säkert sköts in i mål. Litet hopp tändes när Linda Westberg Carlsson avancerade och väggspelade sig fram i banan, och elegant rullade in reduceringen till 3-1, men fler mål blev det inte i första halvlek. Intensiv start av andra halvlek Andra halvlek blev fortsatt chansrik. Elfsborg hade perioder där laget pressade på rätt bra och Örgrytes målvakt behövde sträcka ut både en och två gånger, men även hemmalaget hade perioder där det var mycket spel och halvchanser förlagda i förlagda i Elfsborgs försvarsdel. Trots att Elfsborg hade reducerat var det en lång väg att komma upp och vända den totala ställningen. När pressen inte resulterade i mål blev matchen något mindre intensiv ju längre den gick. Mål blev det inte fler av i matchen och därmed skrevs slutresultatet till 6-1 över två matcher. Elfsborg får därmed fortsätta spela i den nya division 2 kommande säsong, där ett rejält antal lag från division 1 nu kommer spela då seriesystemet görs om. Nya erfarenheter och mer rutin, dessutom en mycket imponerande serieseger får inte glömmas bort, men summering av säsongen tar vi om ett litet tag.

KVAL: IF Elfsborg – Örgryte

Omgång 22

Avspark: 2022-10-15 17:00

Hemmalag
IF Elfsborg
0

Bortalag
Örgryte
3

Sammanfattning

Det viktiga kvalet mot division 1 inleddes på lördagen där det första av detta dubbelmöte spelades på Borås Arena.  Elfsborg har haft en fin och stark säsong där seriesegern verkligen säkrades i den sista omgången. Innan storseger mot Westbo United med 8-0 hade gulsvart två tuffa toppmatcher, två matcher som slutade oavgjort. För Örgryte har säsongen också varit otroligt framgångsrik där laget tagit 20 vinster och förlorat två, något som gav imponerande 60 poäng på 22 matcher och 102-12 i målskillnad. Det var därmed inget lätt motstånd Elfsborg ställdes mot. Det märktes redan inledningsvis att detta var ett mycket viktigt kval. De båda lagen började något trevande och ville nog känna på varandra för att sedan försöka koppla grepp. Första riktiga chansen i matchen fick Elfsborg när Cornelia Andersson bröt igenom, men bollen räddades. Örgryte skapade ett par chanser i trånga situationer i Elfsborgs straffområde, men ett riktigt läge dök upp när en andraboll dök in, men bollen strax utanför. Sara Jardving hade ett friläge, Tea Skoglund fick en riktigt bra chans och Andersson bröt igenom ytterligare en gång, men bollen ville inte in. Örgryte skapade också chanser men totalt sett var det rättvist med oavgjort i paus. Svaga sista tio minuter Andra halvlek fortsatte i mångt och mycket på samma vis, men känslan var att det var något färre heta målchanser om man jämförde med den första halvleken. Örgryte hade något mer spel desto längre halvleken gick och det skulle bli en tämligen ödesdiger avslutande sista tio minuter av halvleken. En boll träffade oturligt upp på Elfsborgsförsvarens arm och domaren dömde straff, en boll som satt säkert i mål. Bara två minuter senare var det dags igen då det kändes som Elfsborg var något stressade av det nyss insläppta målet. En höra kom in i straffområdet, nickades i ribban och därefter var ÖIS-spelarna mer heta och kunde stöta in 2-0. Med två minuter kvar kunde sedan Örgryte göra ytterligare ett mål, när ett inlägg damp ner och Örgrytespelare vaket klippte till på en snurrande halvvolley. Därmed är det en uppförsbacke när lagen nu ska mötas i returmötet kommande torsdag. Det är bara halvtid och alla möjligheter finns när lagen drabbar samman ytterligare en gång.

SM-final: Östers IF – IF Elfsborg

Omgång 19

Avspark: 2022-10-11 16:00

Hemmalag
Östers IF
1

Bortalag
IF Elfsborg
5

Sammanfattning

Elfsborg tog en övertygande seger på tisdagen i Växjö - och kan därmed fira SM-guldet i U21 Allsvenskan 2022! Efter att Elfsborg blev tvåa i U21 Allsvenskan tog sig laget till SM-slutspel. Först besegrades Halmstad på Borås Arena, därefter Varbergs BoIS i semifinalen. Det stod då klart att gulsvart skulle få spela på bortaplan och dagen efter avancemanget säkrade även Östers IF sin finalplats, efter en övertygande seger mot IF Brommapojkarna. På tisdagseftermiddagen åkte ett starkt U21-lag till Växjö för match på sportfältet Teleborg, där Östers IF stod på värdskapet. I första halvlek var det två lag som ville ta tag i initiativ som bollinnehav. Elfsborg kändes snäppet vassare och lite spetsigare, men det var ändå hemmalaget som tog ledningen efter att bollen nickats in i mål bakom Tim Rönning drygt tjugo minuter in i matchen. Gästerna skulle dock repa sig tämligen omgående och kvittera genom Jeppe Okkels. Före paus kunde också Jack Cooper Love sätta ledningsmålet. - Det kändes bra spelmässigt men Öster gjorde det bra i straffområdet vid målet, det var kvalitet. Sedan vänder vi och i paus pratar vi om att vi måste fortsätta, att vara noggranna och inte bjuda på någonting. Vi ville inte förändra så mycket och det gör vi heller inte, säger tränare Victor Salwén. När andra halvlek sedan startade var det Elfsborg som visade stor klass och kvalitet resten av matchen igenom. Desto längre matchen gick, ju mer överlägsna blev gästerna. Jeppe Okkels satte 3-1, Ahmed Qasem ökade på till 4-1 och i slutskedet av matchen kunde inbytte Theo Lind sätta 5-1 vilket innebar SM-guld 2022! - Matchen stod och vägde ett tag men efter 3-1 så kändes det som vi hade mycket god kontroll på det hela. Det känns fantastiskt skönt såklart att vinna en titel, sedan att det är mot min gamla klubb gör det heller inte sämre. Nu ska vi njuta av den här segern och titeln, och sedan får vi ladda om imorgon igen, avslutar Salwén.

SM-semifinal: IF Elfsborg – Varbergs BoIS FC

Omgång 18

Avspark: 2022-10-04 18:00

Hemmalag
IF Elfsborg
3

Bortalag
Varbergs BoIS FC
1

Sammanfattning

Det vankas SM-final efter att Elfsborg besegrat Varbergs BoIS på tisdagskvällen i U21 Allsvenskan.  Elfsborgs säsong i U21 Allsvenskan har varit riktigt bra där man kom på en andraplats, efter att i sista omgången petat ned IFK Göteborg till en tredjeplats. Det enda lag som var bättre var just dagens gäster, Varbergs BoIS. Att Elfsborg ville gå för finalplatsen rådde det inget tvivel om då det var ett starkt hemmalag som ställdes på Borås Arena, så även ett starkt gästande Varberg. Hemmalaget visade tämligen omgående att det här var en match som de bara skulle vinna. Ett bra grepp kopplades från start och det gjorde det inte sämre att utdelningen kom tämligen snabbt heller. Niklas Hult, tillbaka efter skada, behövde bara tretton minuter på sig innan ledningsmålet satt i nät. Elfsborg fortsatte därefter och bara fem minuter senare kunde Jacob Ondrejka öka till 2–0. En stabil och trygg ledning att ta med sig in i paus. När sedan andra halvlek drog igång blev det snabbt lite nerv. När Joel Sundström reducerade i 57' minuten började matchen och initiativet svänga. Gästerna skapade ett par omställningar, men istället för kvittering kunde Elfsborg lyfta upp i banan och då gjorde Sveinn Gudjohnsen inga misstag. 3–1 i 64' minuten vilket också blev slutresultat.

Tränare Victor Salwén var nöjd med matchens genomförande:

– Framför allt i första halvlek hade vi bra kontroll men det var en bra match. När de sedan gjorde 2–1 stod det och vägde lite och de hade några "nästan-lägen",  men efter att vi ökar till 3–1 så känns det som vi kontrollerar det bra igen. En bra match och nu laddar vi om inför finalen, säger Salwén. SM-finalen kommer spelas på bortaplan oavsett vilken motståndare det blir mellan Östers IF och IF Brommapojkarna. Matchen kommer spelas den 11 oktober.
Huvudpartners